Het Centraal Archief Bijzondere Rechtspleging (CABR) bergt de dossiers van de onderzoeken naar foute Nederlanders na de Tweede Wereldoorlog.
Onderzoeken en dus met wisselend resultaat. Er kwamen hierbij inderdaad gebeurtenissen en daders aan het licht die tot rechtzaken en veroordelingen leidden. Maar ook zaken die tot niets voerden, valse aantijgingen, gebrek aan bewijs.
Deze archieven zijn al jaren toegankelijk, zij het onder strikte voorwaarden in te zien en daar zou per 1-1-2025 een einde aan komen. De inmiddels gescande dossiers zouden vanaf die datum via het internet te zien zijn. Maar de Autoriteit Persoonsgegevens stak daar een stokje voor.
De minister koos er nu voor wel de namen die in de CABR dossiers staan vrij te geven maar het bestuderen van de inhoud verder nog steeds onder voorwaarden in Den Haag bij het Nationaal Archief te laten plaatsvinden.
Gevolg, alle namen van mensen die na 1945 in de onderzoeken naar voren komen zijn nu op internet te vinden. Maar waarom ze in een dossier terecht gekomen zijn staat er niet bij. Je kunt naar Den Haag om verder onderzoek te doen. Voorlopig is er wel een wachtlijst van meer dan anderhalve maand, zoveel belangstelling is er.
Dus nu wordt er druk gespeculeerd, waarom staat ome Jan op de lijst, had tante Trees wat op haar kerfstok?
Er walst, met andere woorden, een olifant door de porseleinkast.
Zie ook het bericht van vandaag:
https://nos.nl/artikel/2550666-nationaal-archief-waarschuwt-voor-fouten-in-namenindex-van-collaborateurs
Waarbij ik blijf zeggen dat je alleen verantwoordelijk bent voor eigen daden.
Schaamte voor het gedrag van anderen of jezelf beroemen over de prestaties van anderen? Niet mijn keuze.
Vredelievende groet,
Mee eens, het gaat mij hier om het ongenuanceerd speculeren zonder feiten te kennen